Почти навсякъде из отечеството ни има обичай да правят (месят) разни гевреци, краваи, кифли, козунаци и други подобни за Великденските празници , които се съпровождат с известни разноски. Едни от тия теста, кое как се докарват, а други, и то повечето у младите домакини, заприличват на пити. По тая причина и предвид на предстоящите светли празници, ние ще дадем тука няколко рецепти и за подобни теста, от които при точните съблюдения и изпълнения любителите по вкусът, изяществото и икономията, ще получат отлични тестени , без да разходват огромно количество масло и прочие. Великденска Пасха. Вземете три оки брашно, колкото е възможно да бъде по-прясно, турете го в нощвите, и в това време пригответе тая пропорция от яйца, мляко, масло и мая: на три оки брашно трябва да се турят 15 пресни яйца , 150 драма топено масло и мляко толкова, колкото поеме брашното. Яйцата са турят така преди да се замеси тестото, разбърква се маята с толко мляко и брашно (която да не е повече от 15 драма ...
От скоро време, от около година - две, у нас се въведоха увеселителните тренове.
В празнични дни Правителството, срещу една полза на хазната, е наредило да достави удоволствие на публиката, с разходки в ближните хубави местности или градове, за веселба и развлечение. И настана страшна веселба - баница и баклава!
Имаме право да мислим, че Правителството не е устроило това увеселение с главна цел да развлича разположеното общество по разходки и веселби, а е мислило с такава примамка да осигури на държавното съкровище известен приход.
Само на това основание ние можем да виждаме такива express тренове ту между Пловдив - София, ту София - Казичене, ту Русе - Червена вода - Разград, ту Варна - Провадия - Каспичан в празничните дни. Не щем да говорим изобщо върху всичките тези увеселения по всичките железно-пътни държавни линии (па и положително не знаем южната веселба), а ще се ограничим да кажем нещо върху ония, които са както се казва под носа ни, тоест по Русе - Варненската линия. Желаем бихме да знаем приходо-разхода на тия увеселения точно.
Тука, във Варна, например, има увеселителен влак, който тръгва в празничен ден сутринта в 7 часа, минава покрай станция Гебедже (Белослав), през Провадия, и спира на Каспичан. Пристига назад тука в 8-9 часа вечерта.
Какво се постига с това? Каква е тая разходка? От главния град се ходи в околийските и това било удоволствие! Да кажете, че отиват в Шумен - не, защото от гарата до Шумен е тъкмо 18 километра. Да, другояче бихме казали, ако се ходеше по живописни гори и местности със здрав, чист и прохладен въздух. А в Провадия, където стократно по жежко е от Варна, по причина на ония камари, които стискат града, да се ходи - глупаво е. Също в оная гола поляна - Гебедже. При такава околност, що да излизат от града си? Последния увеселителен влак от Варна, имаше всичко-навсичко 4-ма души, от които един беше сторил намерение да се весели, ако се не лъжем, в Гебедже, двама - в Провадия, и един - в Каспичан.
И при туй, не знаем, колко души е имало досега най-много в тези тренове. Ами чиновниците? Ами пàрата, която кара трена? Ами повредите от циркулирането през цялата година? И забележете - плàтата за возенето е наполовина намалена! Не може да намери никога сметка хазната с тия увеселителни тренове. Правителството тръби, че положението ни като българи, не е от цветущите и държи строгост в управлението. Имахме недобра и неплодородна година. И на всичкото това отгоре - увеселителни влакове!
Защо са тия изкуствени веселби натрапени на хазната? Много добре ще направи Правителството, ако избави държавното съкровище от тоя разход и го замени с леко въздушно метро.
Коментари
Публикуване на коментар