Почти навсякъде из отечеството ни има обичай да правят (месят) разни гевреци, краваи, кифли, козунаци и други подобни за Великденските празници , които се съпровождат с известни разноски. Едни от тия теста, кое как се докарват, а други, и то повечето у младите домакини, заприличват на пити. По тая причина и предвид на предстоящите светли празници, ние ще дадем тука няколко рецепти и за подобни теста, от които при точните съблюдения и изпълнения любителите по вкусът, изяществото и икономията, ще получат отлични тестени , без да разходват огромно количество масло и прочие. Великденска Пасха. Вземете три оки брашно, колкото е възможно да бъде по-прясно, турете го в нощвите, и в това време пригответе тая пропорция от яйца, мляко, масло и мая: на три оки брашно трябва да се турят 15 пресни яйца , 150 драма топено масло и мляко толкова, колкото поеме брашното. Яйцата са турят така преди да се замеси тестото, разбърква се маята с толко мляко и брашно (която да не е повече от 15 драма ...
Под редакцията на Доктора.
Домашната медицина съставлява една от главните части на всяко домакинство. Знанието ѝ се налага за всеки един член на човеколюбието, чедолюбието и съпружеската обич.
Тя се състои в изцеляването с обикновени лекове на някои леки болести или пък в надпреварването и отдаването на бърза помощ на боледуващите от тежка болест, догдето пристигне доктора.
Разбира се, ние нямаме за цел да преподаваме физиология, патология или терапевтика, нито да дадем някои понятия, полезни за практическия живот. Желаем обаче, щото нашите млади читатели да се отличават по туй от невежите баби, които се наемат да изцеряват болести чрез баяния, врачувания и подобни глупави средства. Нужно е да се знаят домашната медицина собствено и домашната медицина - фармакология. Вярно е, че сведения за най-драгоценното благо на човека - неговото здраве, и за съхранението му, много малко са разпространени в обществото. От друга страна е вярно, че в по-образованата част на последното, се срещат още отживелици за здравохранението, чути случайно от близки разговори и докторски съвети. Голяма част от народа живее в тъмнина, като "говедо". Повърхностните сведения за съхранението на здравето, които са разпръснати в обществото, най-добре личат от отношенията на образованите хора към потребностите на хигиената.
Това отношение е почти рицарско, да не кажем платонично. Смешно е да се обвинява обществото в такова негово отношение към собственото му здраве, защото това произлиза не от друго, а от недостатъчност на потребните познания. Необходимо е подобни познания да се усвояват още в детството и школата, тъй че да не бъдат повърхностни и да не влизат в плътта и кръвта на човека.
Ето на този народ е нужен съветник, който с достъпен на него език, да му обяснява как трябва да живее и действа, щото да бъде здрав и как да си помогне, когато боледува. И не само това! Колко в нищо невинни хора гинат, само вследствие вината на цялото общество, което не предприема никакви мерки за опазване на общественото здраве. Колко жертви падат - не биволи, не кози или овце, не котки и кучета, а чисто човешки жертви по вина на някое си общинско управление, което не обръща внимание на заразената, от изпаренията на помийните ями и заходи вода, която пие народонаселението. Само когато се загърми, когато човек заболее, или когато около него падат хиляди човешки жертви, тогава - временно, и под влияние на страха - се явява у него послушание. Но и това послушание не е безпрекословно и често се нарушава по най-груб начин - с използването на тайни средства, с обръщане за помощ към баби - магьосници, билери, врачки, целители и други шарлатании.
Коментари
Публикуване на коментар